MEHMET EMİN SARAÇ

MEHMET EMİN SARAÇ

19/02/2024

Ülkemizin önde gelen hadis âlimlerinden Muhammed Emin Saraç’ı vefatının sene-i devriyesinde rahmet ve saygıyla anıyoruz.

 

MEHMET EMİN SARAÇ (1931-2021)

Muhammed Emin Saraç, 1931 yılında Tokat´ın Erbaa ilçesinde doğdu. Dedesinin yanında 6 yaşında Kur'ân-ı Kerîm'i hatmederek hafızlığa başladı. 1940–43 yıllarında Niksar-Merzifon'da mukabeleler okudu. 1950'den sonra Ali Haydar Efendi'nin teşvikiyle Mısır'a, kendi deyimiyle "İlim hicreti" için gitti.

Mısır'a giden M. Emin Saraç, El Ezher Üniversitesi'ne kaydolmak için sınavlara girdi. Burada 9 yıl eğitim aldı. El Ezher diplomasının Türkiye'de geçersiz kılınmasına rağmen Mısır'da 9 yıl kalarak eğitimine devam etti. 1958 yılının sonunda kardeşi Osman ile İstanbul'a döndü. Döndükten 6 gün sonra yeni bir teklifle ilim hayatına devam etme fırsatı buldu. Dönemin İstanbul İmam Hatip Lisesi müdürünün daveti üzerine hocalık yaptı. 1960'lı yıllarda zorunlu askerlik görevini yerine getirdi. Osmanlı ulemasının müstakîm çizgisini takip etti. İhlas ve takvası, samimiyet ve şahsiyeti, edeb ve ahlakı ile sadece Türkiye'de değil, dünya çapında takdir edilen bir âlim oldu. 2 binden fazla öğrenci yetiştirdi.

Saraç, yurtdışındaki ilim meclislerinde defalarca Türkiye'yi temsil etti. Mısır, Suriye, Ürdün, Filistin, Kuveyt, Hindistan, Pakistan ve diğer İslam ülkeleriyle ilmî irtibatını devam ettirdi. Yurt dışından gelen İslam âlimlerinin ilk aradıkları kişi oldu.

 

Kaynak:https://www.trthaber.com/ 

Galeri