Faaliyet Detay

MEDENİYET OKUMALARI KÂĞITHANE 2023-2024 KAPANIŞ TÖRENİ YAPILDI

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Medeniyet Okumaları Kâğıthane ilçesi 2023-2024 Kapanış Töreni yapıldı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği öncülüğünde, İstanbul Valiliği, Kâğıthane Kaymakamlığı, Kâğıthane Belediyesi ve Kâğıthane İlçe Millî Eğitim müdürlüğü desteğiyle ilçede yürütülen Medeniyet Okumaları Projesi’nin 2023-2024 dönemi kapanış töreninde emeği geçen yönetici ve öğretmenlere teşekkür belgesi verildi. 

Kağıthane Yeni Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende İstanbul Valisi Davut Gül, Kâğıthane Kaymakamı Niyazi Erten, Kâğıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem, Kâğıthane İlçe Millî Eğitim Müdürü Zekeriya Postacı’nın birer konuşma yaptığı törende projeye katılan öğrenci ve öğretmenlere de söz verildi. Programa İstanbul Vali Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, AK Parti Kâğıthane Başkanı Serkan Cantürk, TDED yönetiminden Genel Başkan Yardımcısı Faysal Atmaca, YK Üyesi ve Kâğıthane Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Nedret Apaydın, Genel Müdür Kamil Çakır ile Medeniyet Okumaları Kâğıthane İlçe Koordinatörü Nihal Ateş Taşçı katıldı. Teşekkür belgeleri program sonunda protokol tarafından yöneticilere ve öğretmenlere takdim edildi.

Törende konuşan Ekrem Erdem, Medeniyet Okumaları Projesi’nin amacına ve hedeflerine yer verdiği konuşmasında projede gönüllü olarak görev alan öğretmenlere ve okumalara katılan öğrencilere teşekkür etti. "Hem öğrencilerimizin hem de öğretmenlerimizin ufkunu genişletmeyi hedeflediğimiz ve doğru şekilde kitap okuma şuurunu kazandırmayı amaçladığımız Medeniyet Okumaları için emek veren öğretmen ve yöneticilerimiz bizim için çok kıymetli. Her biri, nitelikli okumanın önünü açarak yaygınlaşmasına önemli bir katkı sunuyor, rehberlik ediyorlar. Öğretmenlerimiz gençlerimizin ufkunu açan böyle bir projenin belkemiğini oluşturuyor. Ben de bir öğretmenim ve gönüllülük esası ve şuuruyla hareket ettim. Bunun için fedakâr ve idealist öğretmenlerimizi yürekten kutluyorum. " diyerek projedeki okuma temalarına değindi.

Medeniyet Okumaları’nda en önemli medeniyet unsurlarından olan dil meselesini merkeze aldıklarını kaydeden Ekrem Erdem sözlerini şöyle sürdürdü:

"Medeniyet birikimi, daima bize rehberlik edecek unsurlar barındırır. Dil burada önemli yer tutar. Her millet ve özellikle aydın kesim, kendi dilini, tarihini ve medeniyetini en doğru şekilde öğrenmeli ve kavramalıdır. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin kuruluş amacı da budur, bu şuuru kazandırmanın mücadelesini vermektedir. Medeniyet Okumaları, bu anlayışımızı yansıtan en önemli projelerimizden biri. Doğru kitapları doğru insanlarla beraber okuyarak tahlil etmenin ne derece önemli olduğunun idrakini kazandırmayı amaçlıyoruz. Müzakere edilmeyen kitapların değeri anlaşılamıyor."

 

Galeri